m
 
 
 
 
  • фото-каталог
    2023
    (doc)

  • фото-каталог
    2023
    (pdf)

  • international
    catalog seeds
    2017 (doc)

  • international
    catalog seeds
    2017 (pdf)

» » Диня (укр.)

Диня (укр.)

Середньовічні араби вважали диню одним із плодів раю. На їхню думку, вона була принесена на землю архангелом. У Европі диня відома давно, про що свідчать стародавні фрески Ватікану. Тоді з явився один із найбільш знаменитих сортів дині – канталупи, яка одержала свою назву від заміської резиденції римських пап. Сьогодні сорти динь розподіляються на групи і десятки чудових різновидів.

Не обминув цей солодкий десерт і наш город. Протягом кількох років ми вирощували багато сортів динь із різних країн. Підбирали сорти із гарною зав язуваністю плодів, високою енергіею росту, відмінними смаковими якостями. Звертали також увагу на гранспортабельність плодів, стійкість рослин до високої температури і хвороб, їхню невибагливість, на можливість одержання раннього урожаю і здатність його до тривалого зберігання. Про деякі кращі сорти хочеться розповісти детальніше.

Взяти, скажімо, дуже ранній сорт сітчатої дині СУПЕРМАРКЕТ італійської селекції. Він чудово вписався у нашу колекцію і потішив своїми якостями. Плоди у нього овальні, злегка сегментовані, жовтого кольору, м якуш оранжевий. Середня вага плоду 2.5 – 3 кг. Дині можуть зберігатись понад 60 днів після збирання. Цей сорт стабільно плодоносив протягом сезону, швидко адаптувавшись до умов літа.

Ще одна *італійка* - ЗОЛОТИЙ АМАРИЛ – має пізній термін дозрівання. Плід у неї овальний, слабо зморшкуватий, жовтий. М якуш білий. Диня довго зберігається і не втрачає смакових якостей. Ранньостигла новинка БЕРЕГИНЯ дозріває через 74 дні після появи сходів. Плоди у цього сорту кулясті, жовто-оранжевого кольору, масою 2.5-3 кг, з дуже ароматним м якушем.

До числа гарних належить диня ДУБІВКА. Середньорання, транспортабельна, лежка, вона обдарувала нас короткоовальними, дуже смачними плодами жовто-оранжевого кольору. Гарна також новинка ПОДАРУНОК СОНЦЯ. Початок плодоношення у неї настає через 58-60 днів після появи сходів, причому плодоношення стабільне. Плоди у цієї дині овальні, сітчасті, вагою 4-5 кг. Зриваючи їх, моя мама Валентина Семенівна не могла натішитися – дуже вже приємний і сильний аромат від них іде. На одній рослині зазвичай зав язується 3-5 плодів. Цьому сорту властива висока польова стійкість до захворювань.

Ультраскороспілий, холодостійкий сорт ЗОЛОТО СКІФІВ має рослини середньої сили росту. Із гарною стійкістю до захворювань і стресових умов, зав язує по кілька плодів одночасно. Причому дозрівають вони на 55-й день після появи сходів. Короткоовальні, вони у середньому важать 1.5-3 кг. Мають жовто-оранжеву шкірку і невелику сітчастість, яка при дозріванні зливається із забарвленням шкірки. М якуш у цих динь білий, ніжний, соковитий, дуже солодкий, із добре вираженим ароматом.

Рання диня китайської селекції НОВИЙ БІЛИЙ ІЛІША добре переносить низьку температуру і недостатнє освітлення. Плоди круглі, білі, солодкі, вагою до 1 кг. На одній рослині їх буває до 10 штук і більше.

За 60 днів після всходів дозріває сорт РАННЯ 133. Плоди у цього сорту доброго товарного вигляду, округло-овальні, жовтого забарвлення, з елементами сітки, масою 1.2-1.7 кг. М якуш білий, розсипчасто-щільний, товстий, ніжний, солодкий, доброго смаку. Сорт стійкий до хвороб. Транспортабельний, посухостійкий.

Диня ЙЕЛОУ КАНАРІ має довгастоовальні плоди вагою до 2.5 кг. Кора не товста але тверда, жовтого кольору. М якоть біла, ароматна, в язкувата. Сорт призначений для літнього використання, транспортабельність добра.

Здивувала урожаем торік також ЗМІЄПОДІБНА диня (інша назва- диня Тарі). Плоди подовжені, пальцеподібні, нагадують змію, багатонасінні, із соковитим і солодким м якушем. У молодому віці вони зелені, а зрілі жовті.

Є сорт із білими плодами. Дозріває він у липні-вересні. За смаковими якостями схожий на звичайні дині. Є у них своя родзинка – мають запах огірка, а смак-дині. Доречі, молоді плоди у віці 3-5 днів використовуються як огврки. Ми готуємо з них смачні салати, наперемішку з помідорами та перцем, консервуємо та солимо в бочку. Плоди Змієподібної дині містять до 13% легкозасвоюваних вуглеводів (цукру), 15% сухої речовини, 7% крохмалю, 30 мг/% вітаміну С, 0.9% мінеральних солей, від 17 мг/% провітаміну А ( каротину) та інші корисні речовини. Набір вітамінів і мікроелементів у цій дині справляє благотворний вплив на обмін речовин в організмі.

Сорт ЦУКРОВЕ ЯБЛУКО (рос. Сахарное яблоко) став для нас відкриттям. У цієї незвичайної дині насіння схоже на зернятка яблука. Плоди ідеально круглі, вагою до 2 кг. Насіння у них практично немає, один м якуш. Цей сорт найсолодший і найсоковитіший з усіх сортів, які я куштував. Просто диво! Аналогів їй немає!

А тепер кілька слів про агротехніку. Для дині відводжу добре прогріване і провітрюване місце. Грунт готую з осені – внесення гною та оранка. Навесні – обов язкова культивація. Кращими попередниками є томати, буряки, капуста, картопля, бобові та городинні культури (але не рослини родини гарбузових). Насіння усіх сортів минулої весни висіяв у відкритий грунт в кінці квітня. Посадив по 3-4 шт. в одну ямку. Схема сівби – 1.5 на 1 м. Глибина загортання насіння – 5-7 см. Попередньої обробки насіння не проводив. Сходи з явилися через 6 днів. При повній появі сходів міжряддя спушував, видаляв бур яни і зайві сіянці, залишаючи по дві рослини у ямці. Минула весна не балувала теплом, тому рослини трохи загальмували у рості. Але у кінці травня дні ставали жаркішими, і у міру поліпшення погоди почало наростати огудиння. Поливав 1 раз на 12-14 днів. Під час цвітіння полив проводив частіше, кожні 8-10 днів. Із кінця червня настала спека, на кущах зав язалося багато плодів, і, щоб їх врятувати, поливи були кожні 3-5 дні. Вручну жодну рослину дині не запилював, гудиння не обрізував і не формував, воно росло вільно, як хотіло. Поливи припинив після появи першого спілого плоду. Із початку серпня не поливав жодного разу.

Догляд за динями протягом усього літа полягав у поливі, прополюванні, видаленні нижнього старіючого листя. За вегетаційний період додаткових підживлень не проводив. Щоб плоди не пошкодили шкідники, клав їх на фанеру або дощечку. В умовах минулого літа урожайність динь в цілому була непоганою. Особливо вдалися раньостиглі сорти. Слід зазначити, що в усіх сортів не було виявлено хвороб. У цьому році планую посадити сорти. Випробувані мною протягом кількох років, а також новинки, які обіцяють здивувати і формою плодів, і урожаєм.

Насінням нових сортів динь поділюся з охочими, хто вкладе конверт зі зворотною адресою.


doohoff.com
 
   
   
 
 
 
X
X